Prvé veľké sneženie preverí vaše schopnosti a otestuje stav vášho vozidla. Nie je však rozumné čakať na previerku, ktorá vás môže stáť život alebo ohroziť na zdraví. Preto si spolu s nami preverte, či sú všetky dôležité veci vo vašom aute správne vyladené a pripravené na jedno z najnáročnejších ročných období.

Vymeňte pneumatiky

Zvládli ste kondičné jazdy v autoškole a máte vodičský preukaz? Vaše schopnosti a auto však veľmi rýchlo preverí aj realita. Jedna z prvých vecí, ktorú neľahké podmienky v exteriéri ovplyvnia, budú vaše pneumatiky. Klzká vozovka plná snehu vám dá zabrať. O to horšie, ak ste si na výmenu nenašli čas a stále fungujete na letnom režime. Nezabudnite, že tým ohrozujete nielen svoj, ale aj životy ostatných účastníkov vozovky.

Majte v aute núdzovú súpravu

Dôležité tiež je, aby ste mali vždy so sebou niekoľko nástrojov prvej pomoci a boli ste vždy pripravení na každú situáciu. Je zrejmé, že na odstránenie defektu si je potrebné vziať do auta náhradu a náradie. Odporúčame však vložiť do kufra aj niečo iné. Možno budete potrebovať motorový olej, ostrekovaciu a chladiacu kvapalinu. Zíde sa vám škrabka, náhradná lampa, rukavice a čižmy. A možno sa vám oplatí kúpiť aj nové EBC brzdy.

Uistite sa, že pohon všetkých kolies funguje

Prekontrolujte a kúpte do auta nové brzdové kotúče Rotinger, pretože pred začiatkom zimy je nutné, aby všetko fungovalo správne! Bežne fungujúci brzdný systém a pohon všetkých kolies zlepší priľnavosť na klzkých cestách.

Avšak, pamätajte, že kvalitné brzdy a prítomnosť pohonu všetkých kolies neznamená, že môžete jazdiť rýchlejšie ako v bežnom aute. Pohon všetkých štyroch kolies vám umožňuje zvýšiť priľnavosť so snehom alebo ľadom, to ale neznamená, že kolesá sa pri stlačení brzdového pedálu „prilepia“ k asfaltu a automobil okamžite zastaví.

Vymeňte stierače

Zlá viditeľnosť v chladnom počasí môže byť veľmi nebezpečná, preto sa musíte ubezpečiť, že fungujú aj stierače. Stieracie sú vyrobené z gumy a môžu sa postupom času opotrebovať. Preto sa odporúča vymeniť lišty stieračov každých 6 – 12 mesiacov. Musíte tiež monitorovať hladinu kvapaliny do ostrekovača, ktorá vám pomáha zbaviť sa snehu a ľadu na čelnom skle.

Skontrolujte olej a jeho viskozitu

Chcete, aby motor a všetky dôležité časti auta fungovali správne? Skontrolujte olej a jeho viskozitu. Olej maže kovové časti motora a iných dielov, čím ich chráni pred poruchami v dôsledku priameho kontaktu. Viskozita alebo hustota oleja má teda na výkon auta významný vplyv.

Ak je olej príliš hustý, pomaly tečie cez časti, ktoré môžu spôsobiť prehriatie motora a opotrebovanie každej jednej súčiastky. V zime, pri nízkych teplotách, olej zhustne ešte viac, čo    môžete ľahko vyriešiť výberom oleja s nižšou viskozitou. Pamätajte tiež, že olej sa odporúča vymieňať každých 5 000 km alebo každé 3 mesiace. Určite to nepodceňujte a budete sa na cestách cítiť istejšie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *