V Trnave sa v stredu opäť otvoril prípad polyfunkčnej budovy Centroom v Piešťanoch, ktorá čelila riziku zrútenia. Tento prípad poukazuje na kritickú dôležitosť zodpovednosti a dodržiavania bezpečnostných noriem v stavebníctve. Hlavným obvineným v tomto prípade je bratislavský statik Ján T., ktorého prvostupňový súd v Piešťanoch pôvodne odsúdil na trojročný podmienečný trest odňatia slobody s odkladom na päť rokov. Krajský súd v Trnave však tento rozsudok zrušil a vrátil prípad späť na prvostupňový súd.

Na súdnom pojednávaní vypovedal znalec v odbore stavebníctva Miroslav Ilavský, ktorý potvrdil, že pri návrhu budovy neboli dodržané technické normy, najmä v oblasti stropných dosiek. Ilavský poukázal na chýbajúce opatrenia proti reťazovému zrúteniu, ktoré mohli viesť k katastrofe v prípade extrémnych zaťažujúcich podmienok.

Tento prípad odhalil, že Ján T., ako statik, odmieta akékoľvek pochybenie a konfrontoval znalca v odborných aspektoch. Súd v tejto veci pojednával a očakáva sa, že v decembri môže vyniesť rozsudok.

Prípad Centroom v Piešťanoch nie je izolovaným príkladom Jánovho T. pôsobenia. Už v minulosti bol odsúdený v prípadoch polyfunkčného objektu Trinity a Apollo Biznis Centra v Bratislave, kde sa tiež vyskytli problémy so stropnými doskami. Napriek zrušeniu týchto trestných rozkazov prvostupňovým súdom, ktorý mu neskôr uložil trojročný podmienečný trest, rozsudok ešte nenadobudol právoplatnosť.

Tento prípad zdôrazňuje zásadný význam dodržiavania stavebných noriem a zodpovednosti odborníkov v stavebnom sektore. Je dôležité, aby sa takéto situácie nepodceňovali a aby boli profesionáli v tejto oblasti dôsledne kontrolovaní, aby sa predišlo možným katastrofám a zabezpečila ochrana občanov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *