FILE - In this file photo released Monday Nov. 9, 2019 by the Syrian official news agency SANA, Syrian President Bashar Assad speaks in Damascus, Syria. The global chemical weapons watchdog issued a report Wednesday 'April 8, 2020, blaming the Syrian air force for a series of chemical attacks using sarin and chlorine in late March 2017 and OPCW Director-General Fernando Arias said it is now up to the organization, “the United Nations Secretary-General, and the international community as a whole to take any further action they deem appropriate and necessary.”(SANA FILE via AP)

Francúzske justičné orgány v stredu urobili krok, ktorý môže mať významné medzinárodné dôsledky, keď vydali medzinárodný zatykač na sýrskeho prezidenta Baššára Asada. Tento krok sa týka nielen Asada, ale aj jeho brata a ďalších dvoch armádnych generálov. Obvinenia sú vážne – účasť na vojnových zločinoch a zločinoch proti ľudskosti, vrátane chemického útoku na predmestia Damasku v roku 2013.

Právnici obetí syrskej vojny Jeanne Sulzer a Clemence Witt spolu s viacerými mimovládnymi organizáciami, ktoré sa venujú pomoci obyvateľom Sýrie, privítali toto rozhodnutie. Podľa informácií od západných krajín a nestranných mimovládnych organizácií Asadova armáda opakovane použila proti vlastným obyvateľom chemické zbrane. Hoci sýrska vláda tieto obvinenia dlhodobo popiera, dôkazy hovoria inak.

Tento krok francúzskej justície je dôležitým signálom, že medzinárodné spoločenstvo neprijíma vojnové zločiny a porušovanie ľudských práv bez reakcie. Vydanie medzinárodného zatykača na tak vysokopostaveného lídra, ako je sýrsky prezident, je vzácne a poukazuje na vážnosť situácie a obvinení.

Tento prípad zdôrazňuje potrebu medzinárodnej spolupráce a odhodlania v boji proti neľudskosti a zločinom vojny. Francúzsko týmto krokom ukazuje, že v rámci medzinárodnej komunity existuje vôľa stíhať tých, ktorí sú obvinení z vážnych zločinov, a poskytuje dôkaz, že tieto činy nezostanú nepotrestané.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *