Lava emerges from a fissure of the Fagradalsfjall volcano near the Litli-Hrútur mountain, some 30 kilometers (19 miles) southwest of Reykjavik, Iceland, Monday July 10, 2023. Authorities in Iceland on Tuesday warned spectators to stay away from a newly erupting volcano that is spewing lava and noxious gases from a fissure in the country’s southwest. (AP Photo/Marco Di Marco)

Na Islande, krajine známej svojou rozsiahlou sopečnou činnosťou, sa v posledných dňoch objavili znepokojivé známky aktivity. V reakcii na tieto udalosti bolo mestečko Grindavik, ktoré sa nachádza priamo nad oblasťou s výskytom veľkých prasklín v zemi, evakuované. Tento krok bol podniknutý po tom, čo miestne úrady spolu s odborníkmi zaznamenali pohyb magmy pod zemským povrchom juhovýchodnej časti ostrova.

V tejto súvislosti boli z bezpečnostných dôvodov uzatvorené aj obľúbené geotermálne kúpele, čo je signálom vážnosti situácie. Podľa správ Britského Guardian, obyvateľom bolo v nedeľu dovolené vrátiť sa domov len na krátko, aby si mohli vziať svoje domáce zvieratá a cennosti. Viac ako tri tisícky ľudí sú však stále nútené zdržiavať sa mimo svojho bydliska kvôli riziku, ktoré predstavujú gejzíry lávy alebo výpary vystupujúce z trhlín v zemi.

Islandské úrady v pondelok informovali, že riziko explózie sa mierne znížilo, no napätie zostáva. Vedecký magazín Scientific American poukázal na to, že v minulosti boli príznačné prípady, kedy sa sopečná aktivita utlmila tesne predtým, než láva vytryskla na povrch.

Island, ktorý leží na hranici eurázijskej a severoamerickej tektonickej platne, má dlhú históriu vulkanickej činnosti. Jeho turistický priemysel, ktorý čerpá z prítomnosti sopiek, teraz čelí vážnej výzve. Sopky, aj keď sú v stave nečinnosti, predstavujú atrakciu pre turistov, no súčasná situácia ukazuje na potrebu neustálej opatrnosti a rešpektu k silám prírody.

Tento prípad na Islande je príkladom, ako prírodné katastrofy môžu mať nielen fyzický, ale aj ekonomický a sociálny dopad na komunity. Situácia v Grindaviku a okolí je pripomienkou potreby pripravenosti a schopnosti reagovať na prírodné hrozby.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *