V súvislosti so smrťou 17-ročného Nahela M. vo Francúzsku, ktorý zomrel krátko po zastavení políciou, došlo k významnému obratu v prípade. Policajt, obvinený zo zabitia tohto tínedžera, bol dnes prepustený na slobodu, avšak zostáva pod policajným dohľadom. Tento krok nasleduje po takmer päťmesačnom zadržaní policajta vo vyšetrovacej väzbe.

Prípad vyvolal v júni rozsiahle demonštrácie a nepokoje po celom Francúzsku, keď Nahel M. zomrel po tom, ako bol zastavený políciou a odmietol uposlúchnuť ich pokyny. Situácia eskalovala, keď jeden z policajtov vystrelil na Nahela z bezprostrednej blízkosti po tom, ako sa opäť rozbehol vozidlom. Súdny proces a vyšetrovanie sú stále aktívne, pričom prepustenie policajta na slobodu bolo podmienené viacerými reštrikciami vrátane zákazu pohybu v meste Nanterre, nosiť zbraň, a zakázanej komunikácie s ostatnými účastníkmi konania.

Podľa stanice France Inter, obaja zasahujúci policajti a všetci svedkovia boli vypočutí, čo sudcovi umožnilo rozhodnúť o nevyhnutnosti ďalšieho zadržiavania obvineného policajta vo väzbe. Táto situácia znovu otvára diskusiu o postupoch polície a ich vzťahu s občanmi, a tiež o účinnosti a spravodlivosti súdneho systému. Predchádzajúca žiadosť o prepustenie bola zamietnutá, ale súčasné rozhodnutie ukazuje, že prípad sa naďalej vyvíja a je predmetom verejného záujmu a pozornosti.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *