Európska komisia, v stredu, oznámila návrh nového balíka sankcií zameraných proti Rusku a jeho spojencom. Tento krok je súčasťou snahy EÚ zintenzívniť tlak na Moskvu v reakcii na jej vojenskú inváziu na Ukrajinu, ktorá začala vo februári minulého roka. Tento najnovší, 12. balík sankcií, by mal ovplyvniť desiatky hospodárskych subjektov, čím by sa zvýšil tlak na ruskú ekonomiku.

Aktuálny návrh spustil záverečné rozhovory medzi 27 členskými štátmi EÚ. Cieľom je dosiahnuť jednomyseľnú dohodu v tejto otázke. Európska komisia vyjadruje nádej, že tento nový súbor opatrení bude prijatý do konca roka. Detaily balíka zatiaľ nie sú verejné, avšak sa očakáva, že sa sústredia na vývozné obmedzenia ruského diamantového priemyslu, čo by mohlo mať významný vplyv na ruskú ekonomiku.

Je dôležité poznamenať, že konečná podoba tohto balíka sankcií ešte nie je určená. V minulosti Maďarsko, ktoré si udržiava blízke vzťahy s Moskvou, dokázalo oddialiť a zmierniť niektoré sankčné balíčky. Tento faktor môže opäť hrať rolu v konečnom schválení tohto návrhu.

Toto oznámenie prichádza krátko po návšteve generálneho tajomníka NATO, Jensa Stoltenberga, v sídle Európskej komisie, čo poukazuje na koordinovaný medzinárodný postoj voči ruskej agresii. Rozšírenie sankcií proti Rusku je jasným signálom, že Európska únia je odhodlaná reagovať na pokračujúce vojenské akcie Ruska proti Ukrajine a podporovať medzinárodný poriadok založený na pravidlách.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *