Brusel, Európska Únia – Európska komisia oznámila na svojej webovej stránke v utorok posledné rozšírenie humanitárnej pomoci pre Ukrajinu, čím demonštruje svoje záväzky voči podpore stability a bezpečnosti v Európe. Tento nový balík pomoci vo výške 110 miliónov eur je súčasťou uceleného úsilia EÚ poskytnúť pomoc Ukrajine a utečencom, ktorí našli útočisko v Moldavsku.

Z celkovej sumy bude 100 miliónov eur smerovať priamo na Ukrajinu, zatiaľ čo zvyšných 10 miliónov eur bude použitých na podporu ukrajinských utečencov a hostiteľských komunít v Moldavsku. Tieto finančné prostriedky umožnia humanitárnym organizáciám, ktoré sú partnermi EÚ, poskytovať nevyhnutnú finančnú pomoc, potraviny, čistú vodu, ubytovanie, zdravotnú starostlivosť a psychosociálnu podporu tým, ktorí to najviac potrebujú.

S touto najnovšou alokáciou dosiahla celková humanitárna podpora EÚ pre Ukrajinu od začiatku ruskej invázie impozantnú sumu 843 miliónov eur. Okrem finančnej pomoci EÚ posilnila svoju podporu Ukrajine aj poskytnutím 84 ďalších generátorov elektriny zo svojich strategických rezerv rescEU. Tento krok reaguje na úmyselné útoky Ruska na ukrajinskú energetickú infraštruktúru. Celkovo Európska únia dodala na Ukrajinu cez mechanizmus civilnej ochrany viac ako 5-tisíc generátorov.

Tento vývoj je svedectvom európskej solidarity a odhodlania pomáhať tým, ktorí čelia vážnym výzvam. Na Live Online pokračujeme v sledovaní tohto príbehu a jeho dopadov na regionálnu stabilitu a humanitárne úsilie.

Kľúčové Slová: Európska komisia, humanitárna pomoc, Ukrajina, utečenci, Moldavsko, EÚ, finančná podpora, ruska invázia, energetická infraštruktúra, solidarity

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *